VYBÍRÁME OKNA

Při výběru okna pro náš domov často máme dilema – jaký model by byl pro nás nejlepší. Velké množství návrhu způsobí konsternaci – ať už si vybereme okno, které se nám líbí vizuálně, zda ty, které nejčastěji vybírají ostatní?  No řešení je jednoduché – stačí se podívat na kartu výkonnosti jednotlivých oken a porovnat je. Protože nejdůležitější jsou parametry – pro někoho důležitá bude vysoká odolnost proti větru, pro dralší vynikající odolnost proti vodě, a přesto někdo vybere okno, které přenáší maximum světla. Volba je zcela na vás. Můžete se v této věci obrátít na prodávajícího ve vlájkové prodejně naší společností nebo přijmout rozhodnutí sám. Aby to bylo jednodušší, připravili jsme pro Vás stručné vysvětlení parametrů oken.

Prostup tepla (součinitel Uw) – dopad na tomto poměru má jak sklo (UG) tak okenní rám (UF). Čím bude nižší, tím více okna a balkónové dveře budou lépe zabezpečeny proti ztrátě tepla a energie. V současné době jsou ve standardnu okna s Uw faktorem cca. 1,3-1,7 W / (m2K).

Propustnost vzduchu – velmi důležitý faktor, který nám říká, jaká je těsnost naších oken. Existují čtyři třídy – z nichž poslední zajišťuje kompletní nepropustnost vzduchu do místnosti. Pokud máte mechanickou ventilaci ve vaší domácnosti, můžete se o něch rozhodnout.

Odolnost proti zatížení větrem – máme na výběr z šesti dostupných tříd. Nejvyšší z těchto je C6 zajišťuje, že vychýlení profilu křídla by nastal při větru 200 km / h. Nicméně, v našich klimatických podmínkách určitě stačí třída C2 (130km / h)

Akustické vlastnosti (koeficient Rw) –  zde platí čím vyšší poměr, tím lepší zvuková izolace. Pokud nebydíte v blízkosti letiště můžete klidně koupít okna s koeficientem Rw> 33 dB.

Odolnost proti voděz – – okna jsou zařaděné do desetí tříd odolnosti proti vodě. V tomto případě bychom neměli šetřit a vybrát okno s nejvyšší třídou.

Součinitel propustnosti světla (LT) – je definován jako procento a vztahuje se na množství světla, které proniká do interiéru. Neexistují žádné okna s 100% propustností, doporučujeme tyto v rozmezí 70-80%.

Poměr celkové propustnosti sluneční energie (g) – zde musíme být opatrní. Tento faktor znsmená množství slunečního tepla, které vstupuje do domů. V zimě, víte – čím více, tím lépe – ale v létě abzchom nelitovali volby okna s vysokým poměrem v tomto parametru.

Doufáme, že informace uvedené v tomto článku vám pomohou učinit správné rozhodnutí. Pokud máte dotazy, prosím kontaktujte naše obchodní zástupce.